Vestuvių video filmai ir jų ypatumai


          Vestuvių video filmai turi būti meniški, techniškai tvarkingi. Jiems sukurti svarbūs kai kurie niuansai:

 

1. Vaizdo kamera turi būti gerų parametrų. Juose yra daug niuansų: dinaminis diapazonas, „rankinis“ diafragmos valdymas be „šuoliukų“, mikrofono jautrumas, kryptinis jis ar ne ir t.t. Kai kuriose rimtose kamerose įmontuotas nekryptinis mikrofonas, dėl to garsas įrašomas tyliau, pvz., jei vestuvių filmuotojas filmuos svečio kalbą ir atstumas bus didesnis (dėl tam tikrų aplinkos detalių jis negalės prieiti arčiau), garsas bus įrašytas labai tyliai. Montuojant vestuvių filmą kompiuterine įranga galima pakelti garso lygį, bet atsiras triukšmai – „šnypštimas“. Tokiai kamerai reikalingas prijungiamas išorinis mikrofonas. Filmavimas, garso kokybė dažnai nukenčia, jei muzikantai turi žemų dažnių kolonėles „buferius“. Filmuojant šokius, jei stipriai veikia „buferiai“, reikalingas atskiras išorinis mikrofonas, galintis sumažinti tik žemų dažnių diapazoną, nes kameros mikrofonas daugeliu atvejų „paveda“, įrašomi perkrovimai – „džeržgėjimas“.

         Vienas iš svarbiausių kameros parametrų yra jos jautrumas šviesai, t. y., prie kokio silpniausio apšvietimo, pvz., tamsesnėje bažnyčioje, vakare pokylių salėje, – galimas kokybiškas vestuvių filmavimas. Aišku, galima naudoti prožektorius, bet geriau apsieiti be jų. Prožektorių šviesa video vaizdą padaro plokštesnį. Jei naudojami keli prožektoriai, kartais nepavyksta išvengti vieno iš jų patekimo į kameros kadro akiratį, todėl prožektoriaus spinduliai šiek tiek gadina vaizdą. Be to, 500 ar 1000 vatų prožektoriai ganėtinai šildo orą. Jei jūsų pokylio salė karštą vasaros dieną bus be kondicionieriaus, svečiai jaus papildomą diskomfortą.


2. Vestuvių filmuotojai turi gerai išmanyti filmavimo meninę dalį, t.y., kokiu rakursu filmuoti tam tikras scenas, jausti, kas prasminga, subtilu. Gražu, kai vestuvių filme yra ne tik bendri ir vidutiniai planai, bet ir artimi planai, detalės, kai filmavimas vyksta iš arti, ar stipriai pritraukus vaizdą. Gerai nufilmuota „žalia medžiaga“  - tai esminė gražaus vestuvių video filmo dalis.


3. Vestuvių filmas, filmo montavimas. Svarbu, kad operatorius filmą montuotų kruopščiai, t.y., peržvelgtų

kiekvieną video sceną, jei reikia, „apkarpytų“ jos kraštus, kai kurias scenas sukeistų vietomis. Labai svarbu filmui tinkamai parinkti muzikinius kūrinius, instrumentinius fonus. Šaunu, jei jaunieji pasiūlo savo mėgstamas dainas. Vieniems tiks linksma, energinga, jaunatviška, kitiems – rami, lyrinė, „imanti už širdies“ muzika. Kartais tam tikros scenos originalų garsą verta iškirpti, uždedant tam tinkantį, didinantį emocinį efektą, muzikinį foną. Kartais, priešingai, būtina palikti originalų garsą, pvz., atsisveikinant su tėvais, kai išsakomi šilti, esminiai tėčių ir mamų žodžiai savo vaikams.

          Kai kurie vestuvių videooperatoriai mėgsta įdėti į filmus įvairios kompiuterinės animacijos: skraidančių drugelių, angeliukų, holivudinių perėjimų ir kitų panašių efektų. Jūs, jaunieji, galite nuspręsti, ar jums to reikia ar ne. Aš tokių efektų į filmus nededu.

          Vestuvių video filmai būna skirtingos trukmės. Vienos dienos filmas gali būti nuo 15-20 min. iki 2-3 valandų ilgio – tai priklauso nuo operatoriaus ir jaunųjų pageidavimo. Aš filmo ilgį aptariu su jaunaisiais, bet, jei jaunieji klausia mano patarimo, siūlau jiems trumpesnį nei vienos valandos filmą. Trumpesnis, bet pilnas įvykių, išsamus, sumontuotas trumpesnėmis, dinamiškomis scenomis vestuvinis filmas daug gyvybingesnis, neatsibosta, jį bus įdomu žiūrėti daugelį kartų. Trumpesnio filmo (su sąlyga, kad jis bus išsamus, su daugeliu scenų), montažas užima daugiau laiko, reikalauja daugiau pastangų, minčių, nei ilgesnio filmo montažas.


4. Vestuvių filmas jums kur kas daugiau patiks, jei suderinsite visas smulkias, mano aprašytas ir kitas, jums svarbias detales su operatoriumi. Žinau tokį atvejį. Mano gerai pažįstamas vestuvių operatorius filmavo vestuves. Nufilmavo tikrai kruopščiai ir sumontavo puikiai. Bet jis nesuderino su jaunavedžiais daugelio filmo niuansų. Filmas buvo iškilmingas, orus, su tostais, oficialiom kalbom, o jauniesiems reikėjo linksmo, „kreizi“ filmo su daugybe muzikantų užstalės „šposų“ ir minimaliai oficialios dalies. Jų žodžiais, nėra ką žiūrėti. O filmas tikrai geras, tik kitaip. Tad išsakykite visas savo mintis, tegul  filmuotojai išgirs jūsų nuomonę apie matytus vestuvių video  filmus, kas juose patiko, kas ne. Nesvarbu, kad jūsų mintys bus ne visai konkrečios, patyręs filmuotojas sugebės „pagauti“ jūsų žodžių esmę. Tokiu būdu bus sukurtas daug tiksliau atitinkantis jūsų norus, beveik arba 100 procentų „topinis“ jūsų vestuvių filmas.

 

           Linkiu jaunavedžiams šaunių vestuvių, šiltų prisiminimų jūsų vestuvių filmuose !!!


                                                                                                                  Pagarbiai

                                                                                                                  vestuvių filmuotojas Arvydas


Šio staraipsnio autorinės teisės saugomos LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.

Griežtai draudžiama  panaudoti šį straipsnį kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse

ar kitur  be autoriaus sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti  "www.vestuviu-filmavimas.lt" kaip šaltinį.